Hráči z celé planety

Novinky z fotbalu

Preview: Rusko - Španělsko

Obrázek “http://www.fotbalportal.cz/www/images/galerie/3419-300-225.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
Jejich první vzájemný zápas na letošním Euru skončil jednoznačnou záležitostí pro Španěly. Jenže to byla základní skupina, v zítřejším semifinále půjde o mnohem více a stejný debakl se očekávat nedá.

V prvním zápase totiž Španělé svého soupeře rozstříleli 4:1, zazážil hlavně David Villa, který se blýsknul hattrickem. Jenže od té doby ušli Rusové velkou cestu ve výkonech a tím posledním ve čtvrtinále proti Nizozemsku ohromili celý fotbalový svět. A to už se s nimi po zmiňovaném prvním utkáním vůbec nepočítalo, jenže pak Rusové porazili Řecko a v přímém boji o postup i Švédsko. O čtvrtfinálovém zápase s Nizozemskem už toho bylo napsáno dost a Rusové si jím získali respekt od všech soupeřů.

Cesta jejich soupeřů do semifinále byla na jednu stranu lehčí, dokonalý stroj ze skupiny, kde Španělé porazili všechny soupeře, se ale zasekl ve čtvrtfinále, ve kterém po nudném zápase rozhodly až pokutové kopy. Tam je podržel brankář Casillas, který dvě chytil.

Favoritem druhého semifinále jsou na papíře Španělé. Jenže to byli Švédové a Nizozemci taky. A to přemožitelé mistrů světa moc dobře vědí. "Když si budeme myslet, že zase vyhrajeme o tři góly, tak to dobře nedopadne," uvědomuje si záložník Fabregas, který je i přes skvělou formu z letošní sezóny na Euru náhradníkem.

Rusové budou stejně jako v předešlých dvou utkáních spolehát na umění útočníků Arshavina s Pavlyuchenkem, kteří pokud hráli spolu, tak se oba vždy trefili. Pavlyuchenko už má na kontě zásahy tři, Arshavin sice o jeden méně, ale je považován za hlavní hvězdu ruského výběru. "V prvním zápase chyběl, ale pro mě je jedním z nejlepších hráčů celého turnaje," varuje před útočníkem Zenitu Petrohrad španělský bek Sergio Ramos. "Musíme se pokusit zamezit jeho útokům z levé strany a dostávat ho pod tlak," odhalil hráč Realu Madrid recept na jeho soupeře.

Naopak na španělské straně je tradičně za nejnebezpečnější považována útočná dvojice Villa - Torres. Prvně jmenovaný se na šampionátu trefil už čtyřikrát a je nejlepším střelcem celého Eura. Jeho útočný parťák dal zatím gól jediný. Podporovat by je měla stejná sestava jako proti Itálii, Luis Aragones totiž nemusí sestavu měnit z důvodu žádné absence. Naopak Rusové mají problém hlavně s kartami. Kvůli dvěma žlutým si ve Vídni nezahraje stoper Kolodin a záložník Torbinski, který vstřelil vítězný postupový gól v prodloužení proti Nizozemsku. Drobné zdravotní potíže mají Diniyar Bilyaletdinov, Ivan Saenko a Alexander Anyukov.

Pokud se podíváme do historie duelů těchto dvou soupeřů, Rusovi musí okamžitě naskočit husí kůže. 37 let totiž jeho národ Španěle neporazil a to ještě bylo vítězství v roce 1971 jediným úspěchem z šesti vzájemných utkání.

V semifinále se mimochodem utkají dva nejčastěji střílející týmy. Španělé tuto statistiku vedou se sedmdesáti pokusy za čtyři utkání, což dělá asi 17 střel na jediný zápas. Rusové se pokusili soupeřova brankáře ohrozit 64krát. I triumfu ve střelbě jednotlivých hráčů si rozdělili tyto dva týmy. Ruský Pavlyuchenko se pokusil zakončit 21krát, David Villa zase nejčastěji míří na bránu, na tomto turnaji už desetkrát a to jeden zápas odpočíval.

Předpokládané sestavy:

Rusko: Akinfeev - Anyukov, V. Berezutski, Ignashevich, Zhirkov - Zyryanov, Semak, Semshov, Bilyadetinov - Arshavin, Pavlyuchenko

Španělsko: Casillas - Ramos, Puyol, Marchena, Capdevilla - Senna - Iniesta, Xavi, Silva - Villa, Torres

Žádné komentáře