Hráči z celé planety

Novinky z fotbalu

Preview: Německo - Turecko

Obrázek “http://www.fotbalportal.cz/www/images/galerie/3251-300-225.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
První semifinále letošního mistrovství Evropy k sobě svedlo Německo a Turecko. S Němci se počítalo, je to klasický turnajový tým. Turci jsou překvapením, mají řadu zraněných nebo potrestaných hráčů. Přesto si na finále věří.

Zatímco Němci mohou počítat se všemi hráči kádru, turecký trenér Fatih Terim má značně omezený výběr. Kromě gólmana Volkana Demirela, který stále odpykává trest za atak na Kollera, nemůže z disciplinárních důvodů nastoupit Emre Asik, Arda Turan a Tuncay Sanli.

Ještě více hráčů vyřadila zranění. Zdravotní trable postihly největší opory mužstva. Emre Belözoglu je vyřazen už od základních skupin, Servet Cetin hrál dlouho se sebezapřením, ale ve vyřazovací části už nastoupit nemohl a Nihat Kahveci bude chybět až nyní.

Přestože kromě základní sestavy bude mít turecký trenér na lavičce k dispozici asi jen čtyři fotbalisty, z tábora Turků čiší víra ve vlastní síly a jsou slyšet sebevědomé výkřiky.

"Myslím, že šance jsou vyrovnané. Chceme být druhým Řeckem," řekl Hamit Altintop a přidal se i obránce Gökhan: "Náš první cíl bylo čtvrtfinále, ale teď chceme víc než semifinále."

Pro Turky ovšem nebude hlavní problém vyrovnat se s lazaretem, ale s nepříjemným a favorizovaným Německem. To hrálo ve čtvrfinále v rozestavení 4-5-1 a přestože kouč Löw hraje povětšinou se dvěma útočníky, proti Turkům asi opět nasadí zesílenou zálohu.

V systému s jedním útočníkem někdy hrozí, že bude forvard na hrotu osamocen, ne však v německém pojetí. Všichni hráči jsou neustále v pohybu a Kloseho podporuje jak Lukas Podolski zleva, tak Bastian Schweinsteiger zprava. Mladý záložník z Bayernu v úvodu šampionátu nehrál, ale po výkonu ze zápasu s Portugalskem si asi nikdo bez něj německou sestavu představit nedokáže. Jedním gólem a dvěma přihrávkami zdecimoval favorita turnaje.

Jeho styl hry je velice podobný tureckému Kazimovi. Oba se pohybují hlavně na pravé straně hřiště, ale zatímco Kazim častěji pomáhá defenzivě, Bastian si sbíhá i na hrot.

Turci dali doposud na světových šampionátech devět branek, šest z toho letos. To svědčí o velké formě mužstva, které je blízko obrovskému sportovnímu úspěchu země. Kromě tohoto faktu bude Turky tlačit také velké sebevědomí, díky kterému otáčí výsledky v závěrech utkání.

Musí si však dát pozor na největší zbraně Němců. Nesmírně produktivní křídla, skvěle zvládnuté standardní situace a síla ve vzduchu. Mertesacker, Metzelder, Ballack, Klose - ti patří k nejlepším hlavičkářům tunaje. A to na lavičce ještě sedí takoví borci jako Kuranyi nebo Gomez.

Předpokládané sestavy:

Německo: Lehmann - A. Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Hitzlsperger, Rolfes - Schweinsteiger, Ballack, Podolski - Klose

Turecko: Rüstü - Sabri, Gökhan Zan, Mehmet Aurelio, Hakan - Hamit Altintop, Mehmet Topal - Kazim, Gökdeniz, Ugur - Semih

Zápas začíná dnes ve 20:45, pískat ho bude rozhodčí Massimo Busacca ze Švýcarska.

Žádné komentáře