Hráči z celé planety

Novinky z fotbalu

Laštůvka znovu zamířil na Ukrajinu

Obrázek “http://efotbal.cz/files/images/20070502154428.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Před dvěma lety chytal brankář Jan Laštůvka za Šachtar Doněck v Lize mistrů proti Barceloně či Interu Milán a nyní bude mít šanci si podobný kousek zopakovat. Z hostování v Bochumi se totiž vrátil na Ukrajinu, kde ale zatím nemá post gólmanské jedničky zdaleka jistý.

Ve stejné situaci, jako je nyní, byl Laštůvka před rokem a půl. V ukrajinské lize bylo tehdy přijato pravidlo, že v základní sestavě mužstev musejí hrát alespoň čtyři Ukrajinci. A to byl v Šachtaru problém. V sestavě plné Brazilců, Rumunů či exjugoslávských hráčů se moc domácích fotbalistů neprosazovalo. "Takže brzy začal chytat domácí gólman a já byl na lavičce," líčí Laštůvka. Situaci proto začal řešit. Nejprve půl roku hostoval ve Fulhamu v Premier League a minulou sezonu odchytal na hostování v bundesligové Bochumi.

A přestože v Bochumi o Laštůvku stáli, přestupová částka byla přemrštěná. "Šachtar prý požadoval pět miliónů eur (120 miliónů korun) a to za mě asi nezaplatí nikdo," smutně konstatoval Laštůvka. Na Ukrajinu nedá dopustit, našel v Doněcku druhý domov, s manželkou si před dvěma roky osvojili malou Angelinu a v době působení ve Fulhamu musel Laštůvka za rodinou cestovat do Česka. "Nalétal jsem tehdy hodně kilometrů. Každý volný den jsem spěchal za rodinou. Angelina do Anglie nemohla. V Německu už to bylo v pořádku. Dnes je jí šest let, už má český pas, takže může s námi všude," libuje si nadějný gólman.

Osud ho nakonec zavál zpět do Šachtaru. "Když jsem šel loni na hostování do Bochumi, v Šachtaru po mně chtěli, abych prodloužil smlouvu. Takže mi platí ještě dva roky." V Bochumi mohl zůstat, ale Ukrajinci Laštůvku nutili k dalšímu prodloužení smlouvy. "Na to už jsem nepřistoupil. Pořád by se to opakovalo. Po hostováních už se nechci nikam plahočit. Rád bych někde zůstal delší dobu. Kdybych mohl v Šachtaru chytat, byl bych spokojený. Ale mám pocit, že zase budou chytat domácí gólmani," soudí.

Laštůvka je v těchto dnech s Doněckem na soustředění ve Švýcarsku poblíž Ženevy, trénuje naplno, chce se prosadit, ale svírá ho nejistota. "Nevím, jak se to vyvrbí, je to hrozný pocit. Mám to v Šachtaru rád, ale když budu na lavičce, budu se trápit." Jako jedna z variant se nabízelo i hostování v Baníku Ostrava. "Radši bych zůstal v zahraničí, ale nic nevylučuju. Kdybych se vracel do Česka, byla by jediná volba Baník, to je jasné," doplnil.
Poslední komentáře
24.06.2008 18:13:11: Este jedna pripominka , jak jsi mela na blogu dany ten odkaz nahore tak sjem si vsiml , ze tu je 100...
24.06.2008 18:05:35: zatim makama na nejakych fotbalistech kdyz mam cas a vice fotek najdes na mem blogu.
24.06.2008 18:02:46: Cau jano tento web je podle me stejne dobry jak tvuj druhy blog, jen tak dal fandím Vám.. a díky za ...