Hráči z celé planety

Novinky z fotbalu

Kdo bude trénovat českou reprezentaci?

Obrázek “http://www.fotbalportal.cz/www/images/galerie/3391-300-225.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
Po konci trenéra Brücknera odmítli vést Českou republiku Matthias Sammer i Ivan Hašek. Oba z rozdílných příčin, každopádně hledání nového lodivoda naši reprezentace musí pokračovat.

Vlastimil Košťál, který je hlavní postavou při jednání s potencionálními Brücknerovými nástupci, v několika rozhovorech naznačil, že nejžhavějšími kandidáty jsou Rada, Chovanec a Jarolím.

Petr Rada byl Brücknerovým asistentem a prostředí národního týmu tedy velice dobře zná. Zároven však nese podíl viny na nepříliš úspěšném vystoupení českých fotbalistů na evropském šampionátu. Pravdou navíc je, že nic velkého zatím na trenérské židli nedokázal. Na adepta kouče reprezentace určitě ne.

Jozef Chovanec už jednou národní tým vedl a nutno podotknout, že nepřesvědčil. Na mistrovství Evropy před osmi lety jsme nepostoupili ze skupiny, na následující světový šapionát jsme se vůbec nekvalifikovali. Srovnáme-li Chorvancovu bilanci v křesle reprezentačního trenéra s bilancí odcházejícího Brücknera, dopadne Chovanec hodně špatně. V čase trénování bývalého vynikajícího obránce vyhrál český tým 27krát, sedmkrát remizoval a jedenáctkrát prohrál. Brückner si připsal o dvě porážky, pět remíz a třiadvacet výher více!

Současný trenér Slavie Karel Jarolím se zdá být na vrcholu. Vyhrál titul a Slavia pod ním rozkvetla. Reprezentační mužstvi nejprve vést odmítl, poté ovšem údajně změnil názor. Z těchto tří kandidátů se zdá být nejlpepší volbou.

Ale Košťál podle svých slov hledá také v zahraničí. Všeobecně známá je jeho nedůvěra ve schopnosti Zdeňka Zemana, který podle Košťála nic nevyhrál. Vítězství v Serii B a C, druhé a třetí místo v Serii A, to jsou jistě větší úspěchy, než má kterýkoli jiný kandidát. Zeman proslul svým bojem proti korupci, a to je možná ten hlavní důvod, proč ho Košťál, který nerezignoval po korupční aféře, za níž by měl jako člen svazu nést odpovědnost, vyřadil ze hry.

Zájem projevil také německý kouč Klaus Toppmöller. Ten naposledy trénoval gruzínskou reprezentaci, od níž za podivných okolností odešel. Oficiální verzí byly neuspokojivé výsledky v kvalifikační skupině mistrovství Evropy, hovoří se však také o neplnění finančních povinností ze strany svazu.

Ve své dosavadní trenérské kariéře Toppmöller většinou začal velice dobře, ale po nějakém čase měly výsledky sestupnou tendenci. V sezoně 1993/94 trénoval Eintracht Frankfurt, se kterým se stal půlmistrem, jenže do konce sezony klesl až na páté místo a musel pryč.

Vybrala si ho Bochum, kterou nejprve v 1. Bundeslize nezachránil, poté však vyhrál druhou nejvyšší německou soutěž a v další sezoně v první lize skončil na pátém místě. Po nepříliš úspěšných následujících dvou sezonách se s Bochumí rozloučil. V podobném duchu se odehrávaly i další jeho štace v Leverkusenu a Hamburgu.

Výkonný výbor zvolí nového trenéra zřejmě až za tři týdny, do té doby mohou ještě někteří kandidáti přibýt, jiní odpadnout. S velkou pravděpodobností však novým trenérem bude jeden z výše zmíněné pětice.

Žádné komentáře