Hráči z celé planety

Novinky z fotbalu

Španělsko postupuje do semifinále

Poslední čtvrtfinále EURO 2008 zatím rozhodlo o posledním týmu, který si zahraje semifinále. V souboji Španělska s Itálii jsou diváci svědky taktického boje obou týmu, nicméně po 90. minutách zápas skončil bezbrankovou remízou a ta vydržela i po prodloužení. V penaltovém rozstřelu nakonec šťastnější byli španělští fotbalisté, kteří tak zlomili smůlu čtvrfinálových zápasů a postoupili do semifinále.

Španělsko si postup vybojovalo s předstihem v prvních dvou utkáních. I třetí zápas s Řeckem dokázali Španělé vyhrát. Vyhráli tak skupinu D s plným bodovým ziskem. Naopak postup Itálie do čtvrtfinále byl velmi kostrbatý. Po prohraném utkání s Nizozemskem zachránil Italy v druhém zápase brankář Buffon. Proti Rumunsku chytl sedm minut před koncem penaltu a udržel italské naděje na postup. Proti Francii již Itálie vyhrála a postoupila. Kouč Luis Aragones poslal na hřiště očekávanou jedenáctku z vítězných duelu s Ruskem a Švédsko, zatímco Roberto Donadoni byl přinucen udělat několik změn v sestavě. Vykartované dvojici Pirlo - Gattuso nahradilo duo AS Řím Aquilani - De Rossi.

Jako první se do šance dostali Španělé, Silva si narazil s Villou a vypálil. Střela byla tečovaná a ztratila na své razanci. Padající míč nebyl pro Buffona téměř žádným nebezpečím. V 19. minutě si Simone Perrotta naběhl na centrovaný míč ve vápně Španělska. Jeho hlavička neměla dostatečnou razanci a přesnost, aby mohla ohrozit Casillase. Ve 25. minutě Villova střela z přímého kopu prolétla zdí, ale zastavil ji až dobrým zákrokem Buffon. Po půl hodiny hry Cassano na levé straně přehrál Ramose a odcentroval před branku. Na přesnou přihrávku si vyskočil Luca Toni, svoji hlavičku ale namířil jen do hlavy Marcheny. Rušno bylo těsně před poločasovou přestávkou. Nejdříve David Silva pálil jen těsně vedle Buffonovi brány, poté se hráč Valencie snažil projít kolem Grossa na hranici šestnáctky. Italský obránce fauloval, rozhodčí ale situaci posoudil jako simulování Silvy. Poté Iniesta prošel do vápna Itálie, narazil si s Villou a okamžitě zakončil, střela prolétla vedle pravé tyče. První půle skončila 0:0.

Ve druhé půli Španělsko doslova vlétlo na svého soupeře. Villa pustil přihrávku za sebe, nabíhající Iniesta mohl postupovat sám na Buffona, ale míč jej neposlechl a skončil na Španělově ruce. Poté se k odraženému míči v italském vápně dostal Silva, ale než stihl vystřelit, byl obsypán třemi hráči Itálie a jeho rána byla zblokována. O chvíli později Torres vybojoval zdánlivě ztracený míč v souboji s Panuccim, okamžitě se pokusil přihrát před branku volnému Villovi, ale jeho úmysl vystihl Chiellini a odkopl míč na roh, ze kterého Španělsko nic nevytěžilo. Itálie odpověděla šancí po hodině hry. Obrovskou šanci Itálie zmařil skvělým zákrokem Casillas. Po obloučku De Rossiho před branku Španělska zamotali hlavu obráncům Camoranesi a Toni. Střelu Camoranesiho pohotově vykopl levou nohou Casillas. V 70. minutě Zambrotta poslal přesný centr před branku soupeře. Toni se k hlavičce prosadil přes dva obránce, branku ale netrefil. V 82. minutě Sennova střela z dálky nadělala velké starosti Buffonovi. Italský gólman míč příliš neviděl, míč nezkrotil a pomohla mu až levá tyč jeho branky, od té se balón odrazil zpět do jeho náruče. O dvě minuty později Di Natale centroval z pravé strany hřiště. Luca Toni ve snaze zakončit ukopl míč před zcela osamoceně nabíhajícím spoluhráčem Grossem. Po 90. minutách zápas skončil 0:0 a prodlužuje se.

Prodloužení začalo velkým tlakem španělské reprezentace. Guiza po centru přiťukl Fabregasovi, jeho střelu Italové zblokovali. Míč se ale odrazil k Silvovi a ten vypálil těsně vedle levé tyče. V 97. minutě po rohovém kopu se k hlavičce probojoval Antonio Di Natale, ale míč vytěsnil nad branku skvělým zákrokem Casillas, takže ani první prodloužení branku nepřineslo. Do druhé části nastavení poslal Roberto Donadoni na hřiště žolíka, legendu Juventusu Turín Alessandra Del Piera s cílem zlepšit ofenzívu Azzurri. Do šancí se ale dostávali hráči Španělska, Silva kolmou přihrávkou vyzval Villu. Tomu míč trochu utekl do strany, Buffon dobře vykryl střelecký úhel a vyrazil míč na roh. Poté se do šance dostával Guiza, na poslední chvíli ale Itálii zachránil dobrým obraným zákrokem Daniele De Rossi. V závěru z hranice velkého vápna napřáhl opět Guiza, ale mířil hodně vysoko, o chvíli později pálil vedle Santa Casorla místo přihrávky na Villu, který byl úplně volný. Zápas tak dospěl k penaltovém rozstřelu. Italové zaváhali ve druhé sérii, kdy De Rossiho vychytal Casillas, naopak za Španělsko neproměnil Guiza, nicméně v zápětí opět Casillas chytl penaltu Di Natalemu a tak Fabregas proměněnou penaltou poslal Španělsko do semifinále.

Španělsko 1:0 Itálie (0:0,4:2 pen.)

Španělsko: Casillas, Sergio Ramos, Puyol, Marchena, Capdevila, Senna, Iniesta (Cazorla 59), Xavi (Fabregas 59), Silva, Villa, Torres (Guiza 84)
Itálie: Buffon, Zambrotta, Panucci, Chiellini, Grosso, Ambrosini, De Rossi, Aquilani (Del Piero 108), Perrotta (Camoranesi 57), Cassano (Di Natale 74), Toni
Rozhodčí: Fandel (Německo)