Hráči z celé planety

Novinky z fotbalu

Německo - Španělsko 0:1 (0:1)

Fotbalisté Španělska porazili ve finálovém utkání Německo 1:0 a stali se mistry Evropy. Jediná branka zápasu padla už v první půli a dal ji Fernando Torres.

Španělé odehráli finále s přehledem a po zásluze se radují ze zisku evropské trofeje. Fotbalisté Německa se za celý zápas nedostali do vyložené šance.

Kouč Němců Joachim Löw poslal do hry také záložníka Ballacka, jehož start ve finále byl vážně ohrožen. Naopak španělský trenér Aragonés postrádal nakonec nejlepšího střelce letošního Eura Davida Villu.

Duel začal tak, jak se předpokládalo. Oba týmy vycházely ze zajištěné obrany a v úvodních minutách se oťukávaly.

První vážnější akce se odehrála po čtvrthodině hry, když si po předchozí španělské kombinaci dal Metzelder málem vlastní gól. Španělé poté převzali iniciativu a často kombinovali na soupeřově polovině.

A do velké šance se ve 23. minutě dostal Torres, který hlavičkoval do tyče Lehmannovy brány. Aktivita se Španělům vyplatila o deset minut později. Torres dostal krásnou přihrávku do běhu, obelstil Lahma a nepříliš jistě vyběhnutého Lehmana přehodil. Vypukla tak obrovská španělská radost.

Španělé i nadále aktivně napadali německou rozehrávku a výsledek si do konce první půle relativně v klidu pohlídali.

I na začátku druhé pětačtyřicetiminutovky byli živějším týmem fotbalisté Španělska, kteří byli blízko zvýšení náskoku v 54. minutě, když Silva vystřelil jen těsně nad bránu.

Němci se do hry dostávali okolo šedesáté minuty a na chvíli svého soupeře zatlačili. V dobré pozici se ocitl Ballack, ale Casillas po jeho střele zasahovat nemusel.

Ovšem posledních dvacet minut patřilo Španělům. Ti byli neustále aktivní a defenziva s ofenzivou pracovala na výbornou. Do slibných příležitostí se dostali například Ramos nebo Iniesta. V 81. minutě mohl vedení pojistit Senna, ale po přihrávce střídajícího Güizi mu k míči chyběl krok.

Němci na vyrovnání síly neměli. Španělsko zvládlo závěr střetnutí precizně a může se tak radovat z triumfu na Euru 2008. Na trůnu vystřídali Řeky.

Branky: 33. Torres

Rozhodčí: Rosetti -Griselli, Calcagno (všichni Itálie)

Německo: Lehmann - Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm (46. Jansen) - Frings, Hitzlsperger (58. Kuranyi) - Schweinsteiger, Ballack, Podolski - Klose (79. Gomez). Trenér: Joachim Löw

Španělsko: Casillas - Sergio Ramos, Marchena, Puyol, Capdevila - Senna - Iniesta, Xavi Hernández, Fabregas (46. Alonso), Silva (66. Cazorla) - Torres (78. Güiza). Trenér: Luis Aragonés

Diváci: 51 428